Füvesítés
Pázsit
- Dekoratív, különleges minőségű gyep
- Sűrű, tömött növekedés, dekoratív vékony levélzet.
- A minőségi pázsit telepítése bonyolultabb feladat, szakmailag nagyobb kihívás mint a sportgyepé. Mindenkinek azt tanácsoljuk, aki először vág bele füvesítésbe, elsőre inkább hagyományos sportgyeppel próbálkozzon. Melynek telepítése viszonylag egyszerű feladat.
- Pázsitot telepíteni hosszabb idő, több munka, a vágyott cél eléréséhez nagyobb odafigyelés, több tapasztalat szükségeltetik.
- A pázsitot alkotó fűfajták lassabban csíráznak, lassabb az állomány összesűrűsödése. Ezért fokozottan kell számolnunk a kelési időszak gyomosodási veszélyével.
- A pázsit talaj előkészítését precízebben kell elvégeznünk, hiszen az alacsony vágási magasság miatt szembetűnőbbek rajta a talajegyenetlenségek.
- A pázsit érzékenyebb a talaj minőségére. Szép pázsitot csak laza szerkezetű, homokos vályogtalajon lehet. Nehéz kötött talajon, pangóvizes területen ne is próbálkozzunk pázsit telepítésével.
- A pázsit rendkívül dekoratív, viszont kevéssé tűri el a terhelést. Arra a területre, ahol rendszeresen gyermekek, vagy állatok rohangásznak, esetleg nagy az átmenő forgalom, semmiképpen se pázsitot telepítsünk.
A pázsit kezelése
- A minőségi pázsitot alacsonyra nyírjuk, kb 2-2,5 cm-es az optimális nyírási magassága.
- A pázsit nyírása rendszeres kell, hogy legyen, hogy megtartsa szépségét, minden héten legalább egyszer le kell nyírni.
- A minőségi pázsit magkeverékek drágábbak, mint a sport fűmagok. Itt azonban azt is meg kell jegyezni, hogy ezek a magkeverékek rendkívül apró magvakból állnak, ezért egységnyi mennyiségükkel nagyobb terület vethető be. Vagyis fajlagosan nem biztos, hogy többe kerülnek.
Sportgyep
- A minőségi sport gyep amellett, hogy dekoratív, sokkal jobban terhelhető mint a pázsit.
- A sport gyep alkotó fűfajtái gyorsabban és nagyobbra nőnek.
- Egyik jellemző fűfajtája az angol perje, mely az egyik leggyorsabban csírázó fűmag fajta . Ezért a sportgyep a telepítést követően már egy-kéz héttel dekoratív látványt nyújt.
- A sport gyepet alkotó fűfajták magasabbak, kevéssé tömöttek, mint a pázsitot alkotók.
- A sportgyep kezelése egyszerűbb, mint a pázsité. Ha eltolódik egy-egy fűnyírás, azt kevéssé szenvedi meg a gyep.
Gyep és árnyék
A kertépítés egyik legfontosabb kérdése, hogy hogyan fér össze egymással az árnyék és a gyep. A pázsit alapvetően fényigényes. Természetes körülmények között csak napfényes, nyílt területen találkozunk gyeppel. Ha a kert árnyékosabb részein mindenképpen füvesíteni szeretnénk , próbálkozzunk speciális árnyéki fűmag keverékekkel. E keverékek jellemző fűfajtái Ligeti perje (Poa nemoralis) és a Törpe perje ( Poa supina), melyek jobb árnyéktűréssel rendelkeznek, viszont kevéssé terhelhetőek. Mindenképpen meg kell azonban jegyeznünk, hogy mélyen árnyékos részen teljesen értelmetlen füvesítéssel próbálkoznunk. A kert ezen részét, ha csak rövid időre is, de zölddé kívánjuk varázsolni, terítsünk speciális árnyéki gyepszőnyeget. Ez a módszer csak időleges, mert a mély árnyékban semmilyen gyep nem marad meg hosszútávon, ezeken a helyeken árnyéki talajtakaró növények telepítésével oldhatjuk meg a talajtakarást.
Hogyan gondozzuk a gyepet árnyékban?
- Gondosan készítsük elő a talajt. Kötött talaj esetén homok bedolgozása szükséges
- Gondoskodjunk a megfelelő vízelvezetésről
- Ritkábban öntözzünk
- Távolítsunk el minden ráhullott anyagot a pázsit felületéről, a faleveleket, a levágott mulcsot stb.
- A nyírási magasságot kb. 5 cm-re állítsuk be.
- Az árnyégi gyep rendszeres szellőztetést és megfelelő tápanyag utánpótlást igényel. Főleg a foszfor és a mikroelemek megfelelő aránya a fontos.
Gyep mohásodása
Nézzük melyek azok a környezeti tényezők melyek a pázsit mohásodásához vezetnek
- Árnyék. Ha pázsit túl sok árnyékot kap, előbb-utóbb elmohásodik.
- A mohásodás másik legfontosabb oka a gyep helytelen tápanyagozása, és a talaj elsavanyodása.
Hogyan tudunk védekezni a pázsit mohásodása ellen?
- Megfelelő magasságúra nyírjuk a gyepet Homokszórás, Dressing Évente akár több alkalommal is levegőztessük a talajt
- Használjunk professzionális gyeptrágyákat. Léteznek úgynevezett moelfojtó hatású gyeptrágyák is
Pázsit gyomosodás
Melyek a gyep gyomosodását kiváltó tényezők
- A gyep általános kondíciójának a leromlása.
- A szél által behordott gyommagvak
- Kertünk szomszédságából akár tarackolással is képesek a gyomnövények bejutni.
- A szerves trágya rengeteg gyommagot tartalmazhat.
- A földben megpihenő gyommagok akár évekkel később is képesek kikelni.
Hogyan védekezzünk a pázsit gyomosodása ellen.
- A gyomok elleni küzdelem a talaj előkészítésével kezdődik. Füvesítés előtt mindig alaposan gyommentesítsük a területet. A terület gyommentesítéséről a gyepszőnyeg témakörben már részletesen írtunk.
- Gondoskodjunk róla, hogy pázsitunk mindig megfelelő kondícióban legyen.
- Megfelelően válasszuk meg a nyírási magasságot. Míg a pázsitot alkotó fűfélék kedvelik, addig a gyomnövények nehezen tűrik az alacsony nyírást. Vigyázat a pázsit alacsonyra nyírása semmiképpen sem a túl alacsony, hanem a megfelelő magasságú fűnyírást jelenti.
- A talajfelszínen kúszó gyomok elleni védekezés egyik módszere, hogy fűnyírás előtt felgereblyézzük a talajt. Így a fűnyíró képes lesz lenyírni a föltépett gyomnövény szárakat.
- Ma már a kereskedelmi forgalomban beszerezhetők speciális gyep gyomirtó szerek, illetve gyomirtós műtrágyák. Ez utóbbiak nem csak a gyomosodás problémáját oldják meg, de a pázsit tápanyag utánpótlásáról is gondoskodnak.
A füvesítéssel részletesebben a következő oldalunk is foglalkozik
Füvesítés folyamata
Füvesítés optimális időpontja
- A füvesítés legoptimálisabb időpontjai a késő tavaszi- kor ősziidőszak.Azomban meg kell jegyeznünk, hogy automata öntözőrendszer mellett gyakorlatilag nyár közepén is füvesíthetünk.
- A tavaszi füvesítést akkor végezhetjük el, amikor a talaj hőmérséklete elérte a 10°C-ot. Túl korán nem érdemes füvesíteni, mert az elhúzódó kelés a vetett fű elgyomosodásához vezethet.
- A nyári füvesítés sok gondoskodást igényel, hiszen a vetéstől, a gyep összesűrűsödéséig nedvesen kell tartani a talaj felszínét.
- A nyári füvesítés előnye, hogy az állomány gyorsan összezáródik, ezért a gyomok kevéssé tudnak elhatalmasodni a gyepben.
- Az őszi füvesítést mihamarabb, lehetőleg augusztus végén, szeptember elején el kel végezni. Az őszi füvesítés kockázata, hogy, ha az állomány a tél beállta előtt nem tud összesűrűsödni, a téli csapadék összemoshatja a még ki nem kelt magokat. Így a pázsit nem lesz egységes. Ezért a késő őszi füvesítésnél mindenképpen számoljunk a tavaszi utánvetéssel.
- A füvesítést egész késő ősszel is elvégezhetjük, nem kell félnünk, hogy a fűmag kifagy. Az ősszel ki nem kelt magvak télen a talajban pihennek, majd a tavasz beköszöntével fejlődésnek indúlnak.
- Milyen fűmaggal füvesítsünk. A kereskedelmi forgalomban ma már számtalan fűmag keverék szerezhető be. E cikk tetején néhány sorban ismertettük a fűmagok közötti alapvető különbségeket. Mindenkinek azt tanácsoljuk, hogy csak minőségi márkás fűmagkeveréket vásároljon. A jó minőségű fűmag csírázóképességében, tisztaságában, messze felülmúlja az olcsó "nevesincs" termékeket. A profi fűmag keverékek gyakorlatilag egyáltalán nem tartalmaznak gyommagvakat.
Terület előkészítése
- Gyommentesítés A füvesítés előtt mindenképpen gyommentesítenünk kell a területet. Erős gyomtársulás esetén akár többszörös gyomirtózásra is szükség lehet.
- A gyomirtást totális hatású, levélen keresztül szívódó gyomirtó szerrel végezzük el.
- A gyomok teljes pusztulása után azonnal kezdjünk hozzá a füvesítéshez, mert a tarlón hagyott terület gyorsan újra begyomosodik.
- Ha a kert talaja jó minőségű, a pázsit számára megfelelő összetételű, nincs szükség friss termőföld terítésére. Ekkor csupán a meglévő talajt kell a gyep számára megfelelően előkészíteni.
- A füvesítés előtti talaj előkészítés a terület átrotálásából és a tereprendezésből áll.
- Közvetlenül füvesítés előtt nem célszerű felásni a területet, mert a mélyen fellazított talajt nehéz visszatömöríteni, így a későbbi ülepedés miatt hepehupás maradhat a talajfelszín.
- Füvesítésre a homokos vályogtalaj a legmegfelelőbb. Túl kötött talaj esetén homokkal vagy tőzeggel tudjuk a megfelelő talajszerkezetet kialakítani.
Tápanyag utánpótlás
Tápanyag utánpótlás szerves trágyával
- A szerves trágya ősidők óta használt talajjavító anyag.
- Magas tápanyag, szerves anyag és rosttartalma nem csak tápanyaggal látja el a talajt, de szerkezetileg is javítja azt.
- A szerves trágya aktivizálja a talajéletet, így jótékony hatása hosszútávon érvényesül.
A szerves trágyázás hátrányai
- A szerves trágya tápanyag összetétele bizonytalan, bár szinte mindig elegendő egy füvesítéshez, vagy növénytelepítéshez. Vigyázat mindig csak teljesen érett trágyát használjunk, mert az éretlen trágya, a tápanyagokat még el is szívja a talajtól.
- A szerves trágya bizonytalan mennyiségű gyommagot tartalmazhat. Ez a füvesítés teljes elgyomosodásához vezethet.
Tápanyag utánpótlás műtrágyával
- A speciális gyeptrágyák tápanyag összetételét kifejezetten a pázsit igényeinek megfelelően optimalizálták.
- Ha speciális gyeptrágyát használunk a füvesítéshez, biztosak lehetünk abban, hogy a pázsit minden szükséges tápanyagot a megfelelő arányban megkap, amire csak szüksége van.
- A modern gyeptrágyák lassú lebomlásúak, így több héten esetleg hónapokon keresztül biztosítják a pázsit tápanyag utánpótlását.
Fűmag vetés
- A megfelelően előkészített, aprómorzsás szerkezetű, talajra a fűmagot egyenletesen szórjuk ki.
- Vetés után sekélyen gereblyézzük be a fűmagot.
- Fűmag vetés után több irányból is hengerezzük át a területet.
- A vetés befejező lépése a füvesített terület belocsolása. Fontos, hogy kelésig folyamatosan nedvesen tartsuk a területet.